کاغذ لاینر چیست؟

کاغذ لاینر یا ایرانی، محصولی 100 درصد بازیافتی است که از خمیر کاغذ ساخته می‌شود. به دلیل استفاده از مواد بازیافتی در ساختار محصول، طراحی آن سبز است و آسیبی به محیط‌زیست وارد نمی‌کند. مانند دیگر انواع کاغذها، این محصول بسیار نازک و ضخامت آن کمتر از یک میلی‌متر است. استفاده از مواد بازیافتی در ساختار لاینر باعث شده است که قیمت آن در مقایسه با انواع دیگر کاغذ، ارزان‌تر باشد و در صنایع گسترده‌ای به کار برده شود. اما کاربرد اصلی این نوع کاغذ در صنعت بسته‌بندی است. این نوع کاغذ تک‌لایه است و معمولاً از لاینر و کاغذ فلوتینگ در کنار هم استفاده می‌شود. در صنعت کارتن‌سازی و جعبه‌سازی، چندلایه از کاغذ فلوتینگ و لاینر در کنار هم قرار می‌گیرند و کارتن‌های چندلایه را می‌سازند.

کاغذ لاینر در چه صنایعی کاربرد دارد؟

لاینر یا کاغذ ایرانی از دیگر انواع کاغذ مانند کرافت سنگین‌تر است و کاربرد اصلی آن در صنعت کارتن‌سازی است. برای ساخت انواع کارتن و جعبه از ورق‌های لاینر استفاده می‌شود. کاربرد دیگر این محصول، در تولید محصولات لوله کر و مقوایی است. لاینر ارزان بهترین انتخاب برای ساخت لوله کر است.

چند نوع کاغذ لاینر داریم؟

اگر در این صنعت فعال باشید، احتمالاً با نام‌های کاغذ تست لاینر، کرافت لاینر و… نیز آشنا هستید. این محصولات در نتیجه اضافه‌کردن موادی مانند نشاسته، رنگ و… به خمیرکاغذ لاینر ساخته می‌شوند. البته کاغذ لاینر را به روش‌های مختلی می‌توانیم دسته‌بندی کنیم، مانند ابعاد، وزن، گرماژ و کیفیت خمیرکاغذ. ولی نکته قابل‌توجه این است که نهایتاً محصولات نهایی با کمی تفاوت، شبیه یکدیگر هستند و کاربرد یکسانی دارند. هرچقدر از خمیرکاغذ باکیفیت‌تری در فرایند ساخت بهره ببریم، خروجی و ویژگی‌های مطلوب‌تری خواهیم داشت.